Główna| Portal| Dyskusja| Współpraca| Galerie| Informacje| Rozrywka| Technika 16 Lipiec 2019 - 04:08
Nawigacja
Menu Główne
Portal
Dyskusja
Współpraca
Galerie
Informacje
Rozrywka
Dział Techniczny
Trafione w Galerii
Żuczek
Żuczek
Fauna
Kto jest Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 2,017
Najnowszy Użytkownik: justynapolk
justynapolk 1 tydzień
cornbreada2018 3 tygodni
Kokarda 4 tygodni
Brookeworms2013 4 tygodni
Blankets1985 4 tygodni
doodlebeans1993 5 tygodni
BabeCakess5214 5 tygodni
Beansa1969 5 tygodni
Manieczek10 tygodni
puma8914 tygodni

Posłuchaj..
Wybierz i kliknij "Graj"
Wspierają NasZobacz pełną listę..

Pomóżmy!
_blank

Atrakcyjne portrety
themes dnia 04 wrzesień 2005 - 05:24:01
W tym rozdziale odejde od technicznej prezentacji mozliwosci i narzedzi GIMP-a 2.0, postaram sie natomiast pokazac krok po kroku pewne ciekawe technik fotoretuszu i stylizacji zdjec. Za pomoca takich sposobów nie zmienisz co prawda przypadkowego zdjecia z urodzin w laureata World Press Photo, ale prawdopodobnie uratujesz wiele mniej udanych fotografii, a rodzina i przyjaciele beda zadowoleni, ze wreszcie dobrze prezentuja sie na zdjeciach. Oczywiscie proponowane przeze mnie gotowce trzeba za kazdym razem dopasowac do sytuacji. Jeden usztywniony sposób postepowania nie wystarczy do poprawienia kazdego zdjecia.
Chyba najczesciej retuszowana grupa zdjec sa wszelkiego typu portrety, akty, a czasem i zdjecia grupowe. Zdjecia publikowane w prasie praktycznie w kazdym przypadku poddawane sa retuszowi, a zdjecie portretowe lub akty w "rozbieranych" pismach sa retuszowane w tak duzym stopniu, ze efekt koncowy rzadko przypomina poczatkowa fotografie.
Do typowych procedur nalezy nie tylko usuwanie defektów cery, ale tez np. powiekszanie ust, oczu lub… biustu i poprawianie sylwetki. Nie bedziesz zajmowac sie az tak wymyslnymi technikami, z pewnoscia jednak nalezy poznac sposoby np. retuszu wad cery. Jeden mały wyprysk moze zrujnowac ładny portret, a pozbycie sie takiego defektu jest bardzo proste.

Usuwanie defektów cery

Do poprawiania wygladu cery mozna uzyc niektórych filtrów rozmywajacych, ale naprawde nieodzownym narzedziem okazuje sie klonowanie.

Oto jeden z typowych sposobów postepowania przy retuszu portretu.

1. Wczytaj zdjecie do GIMP-a i utwórz jego duplikat za pomoca skrótu Ctrl+D. Uzyj opcji Narzedzia/Narzedzia kolorów/Poziomy, aby dopasowac jasnosc i kontrast obrazu. Za pomoca Narzedzia/Narzedzia kolorów/Odcien i nasycenie popraw kolorystyke zdjecia tak, by cera portretowanej osoby nabrała odpowiedniego koloru. Ta ostatnia czynnosc jest wazna zwłaszcza w przypadku zdjec wykonywanych w sztucznym oswietleniu.

2. Wiele defektów cery mozna zlikwidowac za pomoca prostych filtrów. Przede wszystkim wypróbuj działanie narzedzia Filtry/Rozmywanie/Selektywne rozmycie Gaussa. Mozesz szybko usunac nie tylko wiekszosc drobnych defektów cery, ale tez i zredukowac szum typowy dla zdjec wykonywanych aparatem cyfrowym. Filtr Selektywne rozmycie Gaussa czasem powoduje powstanie niewielkiej liczby jasnych punktów rozsianych po powierzchni obrazu. To mozna jednak bez wiekszego wysiłku poprawic w kolejnym etapie pracy. Zamiast selektywnego rozmycia Gaussa mozesz równiez uzyc filtru Uwydatnianie/Odplamkowanie. Selektywne rozmycie Gaussa sprawdzi sie lepiej przy zdjeciu obarczonym duzym szumem i spora iloscia drobnych wad, odplamkowanie powinno lepiej poradzic sobie przy uszkodzeniach i defektach o wiekszej powierzchni.

3. Teraz wyswietl okno nawigacji (uzyj skrótu Ctrl+Shift+N lub opcji Widok/ Okno nawigacyjne). Ułatwi ono przegladanie obrazu podczas retuszowania za pomoca klonowania. Podnies powiekszenie obrazu do przynajmniej 150% - 200% i włacz narzedzie klonowania (za pomoca skrótu C lub klikajac przycisk Malowanie przy uzyciu deseni lub fragmentów obrazu).

4. To najbardziej pracochłonna czesc retuszu. Za pomoca klonowania nalezy usunac widoczne wady obrazu i defekty cery. Jak to zrobic? W oknie opcji narzedzia wybierz samodzielnie utworzony pedzel "klonowanie" (sposób jego przygotowania został opisany w rozdziale 2., "Fotoedycja i retusz zdjec", w podrozdziale "Narzedzia profesjonalnego fotoretuszu"). Kliknij pozycje "klonowanie" na liscie pedzli, a nastepnie kliknij przycisk Otwiera okno wyboru pedzla. W oknie Pedzle kliknij przycisk Edycja. Pozostaw otwarte okno edycji ustawien pedzla "klonowanie" - za jego pomoca bedziesz zmieniac wielkosc i kształt pedzla uzywanego w klonowaniu (rysunek 3.1).

5. Wybierz fragment obrazu z elementem do usuniecia. Trzymajac wcisniety klawisz Ctrl, kliknij obszar grafiki o podobnej kolorystyce, ale bez defektów. Teraz kliknij fragment, który chcesz poprawic. Dopasowujac wielkosc pedzla, jego twardosc i proporcje, a takze manipulujac poziomem krycia w oknie opcji narzedzia mozesz usunac praktycznie kazdy defekt grafiki.Rysunek 3.1. Uzyj klonowania do usuniecia wad grafiki i poprawienia wygladu portretu
6. W ostatnim etapie pracy mozna ponownie uzyc filtru np. Rozmywanie/ Rozmycie Gaussa (IIR). Lekko rozmyte zdjecia portretowe wygladaja czesto znacznie lepiej niz te z maksymalna ostroscia.


2 Komentarzy ˇ 5187 Czytań ˇ Drukuj
Komentarze
Pieka dnia 04 wrzesień 2005 - 10:36:15
No i znowu, to co lubie smiley
Pieka dnia 01 czerwiec 2006 - 10:48:37
smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Strona Główna ˇ Download ˇ Artykuły ˇ Forum ˇ Szukaj
10398077 Unikalnych Wizyt
Powered by PHP-Fusion 2003-2007 and Matonor.de
Polecamy: | Katalog SEO Pieka |