Główna| Portal| Dyskusja| Współpraca| Galerie| Informacje| Rozrywka| Technika 16 Lipiec 2019 - 04:09
Nawigacja
Menu Główne
Portal
Dyskusja
Współpraca
Galerie
Informacje
Rozrywka
Dział Techniczny
Trafione w Galerii
Bielik xD
Bielik xD
Fauna
Kto jest Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 2,017
Najnowszy Użytkownik: justynapolk
justynapolk 1 tydzień
cornbreada2018 3 tygodni
Kokarda 4 tygodni
Brookeworms2013 4 tygodni
Blankets1985 4 tygodni
doodlebeans1993 5 tygodni
BabeCakess5214 5 tygodni
Beansa1969 5 tygodni
Manieczek10 tygodni
puma8914 tygodni

Posłuchaj..
Wybierz i kliknij "Graj"
Wspierają NasZobacz pełną listę..

Pomóżmy!
_blank

Bokser
Pieka dnia 23 maj 2005 - 22:16:24

Najczęściej bokserom przypisuje się takie cechy charakteru jak agresywność czy napastliwość. To niesłuszne, choć takie przekonanie jest powodem niechęci wielu ludzi do wyboru tej rasy, a i często strachem przed tą rasą. Inni natomiast sugerując sie tą opinią wybierają boksera na psa stróżującego, by pilnował ich mienia.
Błąd ponieważ bokser jest psem jak najbardziej rodzinnym!
Członkowie rodziny są dla niego najważniejsi i to właśnie w ich obronie zdzarza mu sie najczęściej okazywać agresję. W stosunku do najbliższych jest niezwykle łagodny i uległy. Nawet obec najmłodszych, którzy bywają niedelikatni czy natrętni, zachowuje nieprawdopodobny spokój i raczej nigdy nie okazuje zniecierpliwienia.
Hodowcy nie polecają zakupu psa rasy bokser osobom, które nie potrafią być wobec swojego czworonoga stanowcze. Boksery bowiem bywają nieposłuszne, uparte i krnąbne. Należy z nimi postępować konsekwentnie, ale nie należy być zbyt surowym. Są to zwierzęta, które potrzebują dużo czułości.
Nie należy im pozwalać na zbyt wiele. Jeżeli zezwoli się bokserowi na jakąś czynność, której nie powinien robić (np. wchodzenie na tapczan), przy późniejszych zakazach będziemy ignorowani. Nie należy psa karmić przy stole. Gdy raz zorientuje się, że podczas posiłków człowieka może coś dostać, w późniejszym okresie zamieni się w upartego żebraka i bardzo trudno będzie go tego oduczyć (doświadczyłam tego na własnej skórze). Tak jak i każdy pies powinien wiedzieć gdzie jest jego miejsce. Powinien być świadomy, że zajmuje najniższą pozycję w domowej hierarchii. Bokser bardzo szybko się uczy i z niesamowitym entuzjazmem wykonuje otrzymane polecenia.
Kontrowersje właścicieli bokserów budzi specyficzne poczucie humoru. Zwierzęta te uwielbiają płatać figle, którymi starają się zwrócić na siebie uwagę. Łajane za jakąś psotę udają, że śpią lub że nie słyszą. Często zwracają się o poparcie domowników, którzy kiedyś mu zezwalali na karcony wybryk. Odznaczają sie dużym sprytem, zwłaszcza przy podkradaniu smakołyków, najczęściej prosto ze stołu. Bokser ma naturę błazna i zrobi wszystko dla zabawy. Lubi, gdy ludzie reagują śmiechem na jego miny, których repertuar jest niewyczerpany. Pies ten wie, że potrafi być zabawny i z entuzjazmem okazuje radość. Bez skrępowania wyraża też znudzenie, napięcie lub wzgardę. To wspaniały aktor. Kiedy głośno wzdycha i jęczy, należy to zrozumieć następująco: "Zajmijcie sie mną!", "Nudzę się", "Zabawmy się". Uwielbia być w centrum uwagi. Boksery lubią towarzystwo i najlepiej czują sie na rodzinnych spotkaniach.
Bokser nie jest wzorem grzeczności, bywa chimeryczny i obrażalski, ale ma wiele zalet. Nigdy nie maleje jego przywiązanie do człowieka, a wierność wobec członków rodziny jest przykładowa. Podejżliwość nie leży w jego naturze. Jeśli do domu przychodzą obcy, traktuje ich jak przyjaciół, mając zaufanie dla swego pana.
Wrodzona równowaga charakteru i starania hodowców, zmierzające do wyeliminowania agresywności tej rasy (ale i zbytniej nieśmiałości) uczyniły z boksera znakomitego psa rodzinnego.

Rodowód
Przodkowie boksera prawdopodobnie powstali w wyniku krzyżowania ciężkiego bojowego molosa z psami lżejszymi i bardziej elastycznymi chartami. Krzyżówki te stworzyły bullenbeissery, jako bezpośredniego przodka dzisiejszego boksera. Jeszcze do połowy minionego stulecia nie można było jednoznacznie oddzielić od siebie hodowli bokserów i dogów. Przodkami obu ras były bullenbeissery, rozdzielone później na bullenbeissery gdańskie i bullenbeissery brabandzkie.
Nie można jednoznacznie stwierdzić skąd pojawił się nazwa bokser i z jakich słów powstała. Przypuszcza się jednak, że wywodzi się ona lub od zmienionego lub przekręconego słowa bullbeisser lub od potocznej nazwy boxl. Bokser niemiecki zgodnie ze swoim pochodzeniem jest psem bojowym i uszlachetnioną wersją starego bulenbeisera, któremu zmieniono kształty i nieco złagodzono charakter, jak również przeznaczenie.
Psy te pierwotnie używane były do nagonki na grubego zwierza w tym niedźwiedzia i dzika. Gdy te stały się rzadkością i przestały być potrzebne podczas polowania, zaczęto wykorzystywać boksery do walki z bykami. Krótka kufa umożliwiała im złapanie i przytrzymanie za nozdrza byka, przy równoczesnym oddychaniu. Pierwsze wzmianki o bokserze znaleźć możemy w 1905 roku.
Z zapisków Beckmanna, Ridingera i innych dawnych autorów z całą wyrazistością wynika, że pierwotnie niemieckie psy nagonkowe i używane do polowania na dziki krzyżowano w różnych okresach z angielskimi mastifami. A ponieważ aż do połowy ubiegłego stulecia historii boksera nie można wyraźnie oddzielić od historii doga niemieckiego, także w jego drzewie genealogicznym napotykamy przodków pochodzących od mastifa angielskiego. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1905 roku, jednak już w 1896 roku w Monachium założono Pierwszy Klub Boksera czyniąc z tego miasta centrum hodowlane rasy.
Jednak w związku z nieporozumieniami wśród założycieli dotyczącymi wyglądy rasy, trzech z nich wystąpiło z Klubu 1897 roku i powołali nowe stowarzyszenie. Niestety jego działalność jego nie trwała długo, lecz szczęśliwy zwrot nastąpił w 1910 roku, kiedy to, w Wurzburgu założono istniejący do dzisiaj Klub Boksera z siedzibą w Monachium. Wzorzec z 1905 roku nie obowiązywał długo i w 1920 roku zmieniono go podnosząc wymagania wysokości w kłębie. Kolejna zmiana nastąpiła w 1925 roku kiedy to wykluczono z hodowli psy o umaszczeniach białych i czarnych, a w następnym roku łaciate, ale uznano boksera jako psa użytkowego. Spory jednak dotyczącej tej kwestii trwały, były bardzo burzliwe.
Obecnie bokser stał się psem uniwersalnym, dobrze sprawdzającym się w policji, pomocy osobom upośledzonym lub obrońcami domu i rodziny. Są to psy uczuciowe, serdeczne i przywiązane do człowieka, nie które jednak potrafią jednak wykazywać awanturnicze usposobienie. Potrzebują dużej ilości ruchu, gdyż dysponują niewyczerpaną energią. Można również powiedzieć, są indywidualistami ale bardzo wiernymi rodzinie.
Należy pamiętać o tym, że w przypadku boksera szczególne znaczenie ma wychowanie i ułożenie przez człowieka. Jest to pies zazwyczaj nieufny w stosunku do obcych, nieustraszony obrońca i stróż, pogodny i przyjazny dla swojej rodziny.
Ciesząc się okazują to nie tylko ogonkiem, lecz całym ciałem.
0 Komentarzy ˇ 8922 Czytań ˇ Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Strona Główna ˇ Download ˇ Artykuły ˇ Forum ˇ Szukaj
10398093 Unikalnych Wizyt
Powered by PHP-Fusion 2003-2007 and Matonor.de
Polecamy: | Katalog SEO Pieka |