Główna| Portal| Dyskusja| Współpraca| Galerie| Informacje| Rozrywka| Technika 16 Lipiec 2019 - 04:10
Nawigacja
Menu Główne
Portal
Dyskusja
Współpraca
Galerie
Informacje
Rozrywka
Dział Techniczny
Trafione w Galerii
Kwiaty
Kwiaty
Flora
Kto jest Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 2,017
Najnowszy Użytkownik: justynapolk
justynapolk 1 tydzień
cornbreada2018 3 tygodni
Kokarda 4 tygodni
Brookeworms2013 4 tygodni
Blankets1985 4 tygodni
doodlebeans1993 5 tygodni
BabeCakess5214 5 tygodni
Beansa1969 5 tygodni
Manieczek10 tygodni
puma8914 tygodni

Posłuchaj..
Wybierz i kliknij "Graj"
Wspierają NasZobacz pełną listę..

Pomóżmy!
_blank

Krótka historia początków Internetu
wlodi dnia 17 październik 2005 - 19:36:45
Krótka historia początków Internetu

Najważniejsze daty i wydarzenia z historii Internetu oraz ludzie, którzy go tworzyli - z pewnymi polskimi akcentami.

1945


W czerwcu Vannevar Bush publikuje w Atlantic Monthly artykuł As We May Think, gdzie przedstawione zostają idee leżące u podstaw hipertekstu.

1957

Stany Zjednoczone, w odpowiedzi na wystrzelenie sputnika przez Związek Radziecki, powołują agencję ARPA, która później walnie przyczynia się do powstania Internetu i jego początkowego rozwoju.

1964

Paul Baran z RAND Corporation publikuje raport On Distributed Communications Networks z propozycją zdecentralizowanej sieci komputerowej, która może działać nawet w przypadku awarii wielu węzłów. Propozycja ta leży u podstaw utworzenia kilka lat później ARPANET.

1969

Powstaje ARPAnet, sieć czterech komputerów stworzona przez amerykańską agencję rządową ARPA. W 1971 sieć ta liczyła sobie 13 węzłów, a w 1973 roku - już 35. Sieć ARPAnet z miejsca zostaje wykorzystywana do komunikacji między naukowcami, przesyłania listów elektronicznych i wspólnej pracy nad projektami.

Powstaje pierwszy dokument z serii RFC, napisany przez Steve Crockera.

1970

Uruchomiona została pierwsza wersja FTP, File Transfer Protocol, dzieki któremu powstaną w Internecie biblioteki programów, a także sterowników do sprzętu, dokumentacji.

1971

Początki poczty elektronicznej. Ray Tomlinson wysyła pierwszą wiadomość elektroniczną. Inna teoria głosi, że pocztę elektroniczną opracowano w różnych miejscach pod koniec lat sześćdziesiątych. Dziś przewiduje się, że do 2000 roku liczba wysyłanych wiadomoąci e-mail dotrze do 6 trylionów rocznie.

1972

Powstaje Telnet, aplikacja pozwalająca na zdalną pracę na odległych komputerach - połączenie się z nimi i uruchamianie programów.

1973

Do ARPANETu włączone zostają pierwsze instytucje spoza Stanów Zjednoczonych: University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwergii.

1974

Po raz pierwszy pojawia się słowo Internet, w opracowaniu badawczym dotyczącym protokołu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa o Boba Kahna A Protocol for Packet Intercommunication. W uznaniu za tą i inne zasługi Vinton Cerf jest znany jako "ojciec Internetu".

1976

Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokół UUCP, Unix to Unix Copy Protocol, używany w początkowej fazie rozwoju grup dyskusyjnych Usenet.

1977

TheoryNet łączy pocztą elektroniczną stu naukowców: powstaje lista dyskusyjna (mailing list). Opracowane zostaja protokoły TCP i IP.

1978

W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawędki, gry, dyskusje, biblioteki programów i pocztę elektroniczną.

1979

Powstaje Usenet, tekstowe grupy dyskusyjne - stworzony przez studentów Toma Truscotta, Jima Ellisa i Steve Bellovina. Dziś Usenet to ponad 50 tysięcy grup i miliony użytkowników, czytających i biorących udział w dyskusjach.

1980

H&R Block kupuje system, który zostaje przekształcony w Compuserve, jedną z największych usług on-line. Compuserve nie wytrzymuje konkurencji z America Online i zostaje sprzedana jej w 1997 roku.

1981

Ted Nelson proponuje Xanadu - hipertekstową bazę danych zawierającą informacje wszelakiego rodzaju, z płatnym dostępem. Koncepcja ta nigdy nie zostaje zrealizowana, za jej dalekiego potomka można by zapewne uznać World Wide Web.

1982

W sieci komputerowej pojawiają się uśmieszki (smileys), tekstowe znaczki wyrażające emocje, dzią powszechnie używane w poczcie i grupach dyskusyjnych.

1983

Od ARPANET odłączona zostaje jej część wojskowa, tworząc MILNET. W ARPANET hosty i i sieci zaczynają używać protokołu TCP/IP. Powstaje właściwy Internet.

1984

Do rozwoju Internetu włącza się National Science Fundation, tworząc NSFNET, sieć coraz szybszych superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. Zostaje opublikowana specyfikacja DNS, Domain Name System; jej twórcą jest Paul Mockapetris. Zaprojektowano NNTP (Network News Transfer Protocol), protokół używany do wymiany grup dyskusyjnych.

Powstaje usługa on-line Prodigy, pomyślana jako usługa pozwalająca na zakupy, dostęp do informacji i rozrywki dla zwykłych ludzi. Pordigy rozpoczyna pracę dopiero w 1988 roku.

1985

William Gibson pisze swą najsłynniejszą powieść fantastycznonaukową - Neuromancer, gdzie używa słowa cyberspace. Wiele z przedstawionych w niej koncepcji można odnaleźć w dalszym rozwoju Internetu.

Zarejestrowana zostaje pierwsza domena komercyjna - symbolics.com dla firmy tworzącej programy i sprzęt dla języka programowania Lisp. Powstaje America Online, słynna usługa on-line.

1986

Grupy dyskusyjne Usenet zostają zorganizowane w hierarchie takie jak comp.*, news.* i misc.*. W rok później John Gilmore i Brian Reid, niezadowoleni z istniejących hierarchii, tworzą hierarchię alt.* - dziś skupiającą najwięcej grup dyskusyjnych.

W Polsce Władysław Majewski, Tadeusz Wilczek, Tomasz Zieliński i Jan Stożek prowadzą węzeł Fidnet w redakcji pisma Komputer.

1988

W hierarchii grup dyskusyjnych pojawiają się grupy alt.sex, alt.drugs i alt.rock-n-roll. Jarkko Oikarinen wynajduje Internet Relay Chat (IRC), system internetowych pogawędek.

1989

Formalnie przestaje istnieć ARPANET. Internet mimo to czuje się całkiem nieźle i rozwija się dalej.

W Polsce powstaje elektroniczne pismo Donosy, założone przez Ksawerego Stojdę; pierwszy numer nosi datę 2 sierpnia 1989. Pismo to jest wysyłane pocztą elektroniczną i istnieje do dziś. W lutym 1993 miało 3500 abonentów.

1990

Tim Berners-Lee tworzy World Wide Web, system pozwalający autorom na połączenie słów, zdjęć i dźwięku, początkowo pomyślany dla wsparcia naukowców zajmujących się fizyką w CERN. Projekt World WIde Web powstaje na komputerze NeXT, w pierwszej odsłonie umożliwia jednocześnie przeglądanie i edycję hipertekstowych dokumentów. W rok później zostaje zainstalowany na serwerach CERN, a z nich rozpowszechnia się na cały świat.

W maju Polska zostaje przyjęta do EARN, części sieci BITNET. 17 lipca nnastępuje połączenie krajowego węzła PLEARN w Centrum Obliczeniowym UW z węzłem DKEARN w Kopenhadze. 28 listopada połączenie sieci z Wrocławiem, pierwszym miastem poza Warszawą. W ciągu pierwszego roku od powstania węzła z poczty skorzystało dziesięć tysięcy osób, jak podaje jego administrator Tadeusz Węgrzynowski.

W czerwcu w Usenecie powstaje grupa dyskusyjna soc.culture.polish, pierwsza grupa poświęcona Polsce.

15 lipca ukazuje się pierwszy numer Pigułek założonych przez Marka Zielińskiego i Dave'a Philipsa.

1991

Paul Linder i Mark P. McCahil z uniwersytetu w Minessocie opracowali system Gopher. Powstaje Archie, usługa wyszukiwawcza.

17 sierpnia pierwsza wymiana poczty elektronicznej między Polską a światem, uważana za początek Internetu w Polsce. Łącze 9600 bps z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje nad tym zespół: Rafał Pietrak, Wojciech Bogusz, Jacek Gajewski, Marcin Gromisz, Michał Jankowski, Roman Szwed, Jerzy Tarasiuk.

23 sierpnia przychodzi z Hamburga pierwsza odpowiedź na pocztę elektroniczną wysłaną z Polski. W styczniu liczba użytkowników sieci w Polsce przekracza 2000. 11 kwietnia 1991 roku sieci WAWPOLIP zostaje przyznana klasa adresowa. W końcu sierpnia uruchomione zostaje pierwsze połączenie internetowe z Warszawy do Kopenhagi, z inicjatywy prof. dr hab. Antoniego Kreczmara, dr Rafała Pietraka i dr Krzysztofa Helera. Cyfronet w Krakowie buduje Internet, korzystając z przemyconego przez COCOM routera CISCO.

1992

W artykule o Internecie Jean Armour Polly używa frazy surfing the Net. Pojawia się równiez termin cybersex. Powstaje Internet Society, organizacja koordynująca rozwój i działanie Internetu.

16 marca Andrzej Smereczyński otrzymuje Electronic Frontier Foundation Pioneer Award za wkład w rozwój sieci w Polsce i krajach sąsiednich.

Uruchomiony zostaje pierwszy serwer Usenet News: cocos.fuw.edu.pl zarządzany przez Michała Jankowskiego.

Na wiosnę następuje pierwsze włamanie z Polski do komputera za granicą.

ATM S.A. uzyskuje dostęp do Internetu jako pierwsza polska firma.

28 listopada uruchomiony zostaje przez Rafała Maszkowskiego pierwszy gopher: gopher.torun.edu.pl.

W grudniu powstaje "lista list" Rafała Maszkowskiego, która potem przekształciła się w Polskie Zasoby Sieciowe, aktywne do 1997 roku.

W Polsce oddano do użytku sieć pakietową TP SA pod nazwą Polpak.

1993

Pojawia się Mosaic, pierwsza graficzna przeglądarka World Wide Web. Tworzy ją zespół: Marc Andreessen, Eric Bina i inni studenci NCSA. Dzieki niej znacznie wzrasta popularność Internetu i World Wide Web. Przedstawiciel Microsoft stwierdza, że "większość ludzi nigdy nie będzie potrzebować modemów szybszych niż 2400 bps". W Internecie pojawia się Biały Dom.

W Polsce powstaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - NASK, jako jednostka badawczo-rozwojowa KBN. Przejmuje ona zadania Zespołu Koordynacyjnego NASK przy Uniwersytecie Warszawskim, uworzonego w roku 1991.

W styczniu pojawia się pierwszy polski serwer IRC - irc.uci.agh.edu.pl, uruchomiony przez Grzegorza Aksamita.

W sierpniu pierwszy serwer World Wide Web - strona Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; prowadzona przez zespół: Marcin Gromisz, Wojtek Bogusz, Kacper Nowicki, Michał Jankowski.

We wrześniu pierwsza szkoła średnia w internecie na łączu dzierżawionym: IV LO w Toruniu.

W grudniu uruchomiony zostaje przez Szymona Sokoła drugi serwer World Wide Web, na UCI AGH w Krakowie.

29 grudnia w Internecie pojawia się pierwsza instytucja wojskowa WSOWRiA w Toruniu.

1994

David Filo i Jerry Yang tworzą Yahoo! jako spis interesujących ich miejsc w Internecie; z czasem serwis ten rozwija się w najsłynniejszy katalog zasobów internetowych na świecie, a jego twórcy zostają milionerami.

12 kwietnia firma prawnicza Canter & Siegel wysyła do sieci, na sześć tysięcy grup dyskusyjnych, spam - posting promujący jej usługi w loterii pozwoleń na pracę w Stanach; oburzenie użytkownicy wysyłają autorom tego pomysłu tyle listów, że dostawca usług internetowych likwiduje im konto.

W lipcu powstają pierwsze polskie grupy Usenet: pl.polwro i pl.listserv.polip; założone przez Tomasza Surmacza i Michała Jankowskiego.

W czerwcu w Warszawie powstaje Maloka BBS z dostępem do Internetu; założycielem Maloki jest Stanisław Tymiński, kontrowersyjny kandydat na prezydenta w 1990 roku.

W listopadzie pierwszy numer dodatku Gazety Wyborczej - Komputery i Biuro oraz Gazety w Krakowie zostaje opublikowany w Internecie.

2 grudnia Maciek Uhlig ogłasza Listę Aktualnych Problemów polskiego Internetu.

W grudniu na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego powstaje inicjatywa Internet dla Szkół, zamierzająca udostępniać tanio Internet szkołom; jej inicjatorem jest Jacek Gajewski.

1995

Marc Andreessen tworzy Netscape Navigator, w swoim czasie najpopularniejszą przeglądarkę internetową, zdobywającą w swoim czasie do 80 procent rynku. W lipcu Microsoft ogłasza wprowadzenie Microsoft Network, MSN, usługi online z oprogramowaniem dostępnym w każdej kopii Windows 95. W sierpniu Netscape wchodzi na giełdę. Rozpoczyna się "wojna przeglądarek", wówczas jeszcze pomiędzy Netscape a innymi programami, a wkrótce - właściwie tylko między Netscape Navigator a Internet Explorer.


Pojawia się RealAudio, technologia przesyłania ciągłej transmisji dźwiękowej przez Internet. W październiku Sun ogłasza język programowania Java, do dziś jedno z najbardziej popularnych narzędzi internetowych programistów. W listopadzie Bill Gates zwraca się ku Internetowi: "naszym celem jest stanie się największą firmą internetową na świecie", mówi. W grudniu pojawia się Netscape 2.0, z ramkami, Javą i edytorem w wersji Gold.

W styczniu rozpoczyna działalność Publiczny Dostęp do Internetu, jeden z pierwszych dostawców usług internetowych.

W lutym pojawia się pierwsza strona internetowa instytucji kulturalnej - Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, najpierw gościnnie na serwerze PAP, potem NASK, następnie przeniesiona na do ICM.

W kwietniu powstaje firma Polbox, trzeci dostawca usług internetowych w Polsce.

4 kwietnia powstaje lista dyskusyjna isoc-pl, wstęp do założenia Polskiej Społeczności Internetu i oddziału Internet Society.

18 maja powstaje Polska Społeczność Internetu, organizacja, której celem jest propagowanie rozwoju polskiego Internetu; działała do około 1997 roku.

W maju NASK i POLPAK podpisują umowę o wprowadzeniu usługi Internetu dla abonentów sieci POLPAK.

Artykuł pochodzi ze strony winter.pl
Autor: Jarosław Zieliński
1 Komentarzy ˇ 3955 Czytań ˇ Drukuj
Komentarze
themes dnia 08 grudzień 2005 - 19:16:09
krótka historia powiadasz? hohohoh smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Strona Główna ˇ Download ˇ Artykuły ˇ Forum ˇ Szukaj
10398109 Unikalnych Wizyt
Powered by PHP-Fusion 2003-2007 and Matonor.de
Polecamy: | Katalog SEO Pieka |